Araç Değer Kaybı Hesaplama

  • - Kusur Oranı -
  • 0
  • 25
  • 50
  • 75
  • 100

ARAÇ DEĞER KAYBI

Maddi hasarlı kaza yaptım ne kadar araç değer kaybı ücreti alırım?

Araç değer kaybı hesaplaması aracın niteliğine göre yapılır. Yani aracın yaşı ve modeline, aracın kaza anındaki km’sine, hasarın büyüklüğüne ve daha önceden bir kazaya karışıp karışmadığına göre net maddi kayıp ortaya çıkarılmaya çalışılır. Yani araç değer kaybı, aracın kazadan önceki ikinci el değeri ile onarıldıktan sonraki ikinci el değeri arasındaki farktır. Kazada %50’den fazla kusursuz olmanız halinde araç değer kaybı başvurusu yapılabilirsiniz.

Maddi hasarlı kaza yaptım ne kadar hasar farkı ücreti alırım?

Hasar gören aracın onarımının orijinal parçalar yerine yan sanayi veya çıkma parçalarla onarım bedeliyle, orijinal parçalarla onarım bedeli arasındaki farka hasar farkı denir. Hasar farkı ücreti orijinal parça ve yan sanayi parça değişimine göre hesaplanmaktadır.

Hasar Farkı Tazminat Davası Kime Açılır?

Hasar farkı tazminat davası aracı onarım yaptıran sigorta şirketine açılır. Çünkü onarım kararını sigorta şirketi vermektedir.

Aracım pert oldu ne kadar ücret alırım?

Pert bedel tazminatı, sigortalı olan aracınızın %70 ya da daha fazla oranda hasar görmüş olması ile onarım masraflarının sigorta değerine yaklaşması sonucu ağır hasar kaydı ya da pert bedel farkı olarak ödeme alınmasını sağlayan tazminat türüdür.

Kasko poliçesi olan araçların kaza sonrası pert bedelinin sigorta şirketi tarafından sigortalı araç sahibine ödenmesidir.