Ölümlü Trafik Kazaları

ÖLÜMLÜ TRAFİK KAZASI

Ölümlü trafik kazasında ne kadar tazminat alabilirim?

Kazada kusuru olmayan ve vefat eden kişinin destekten mahrum kalan yakınlarına ödenmesi gereken tazminat çeşididir. Bu tazminat; ölen kişinin yaşı, doğum yılı, kazadaki haklılık payı, maaşı ve pasif çalışma yılı verileri baz alınarak hesaplanır.

Destekten yoksun kalma tazminatı nedir?

Destekten yoksun kalma tazminatı vefat eden kişinin yaşamında bakımından sorumlu olduğu ve ölümü ile destekten yoksun kalacak olan kişilerin uğrayacakları maddi zarara ilişkin talep edilebilen tazminat çeşididir.

Kimler destekten yoksun kalma tazminatı alabilir?

Trafik kazasında vefat eden kişinin yakınları (anne, baba, eş, çocuklar, nişanlı veya bakım ve destek verdiği herhangi bir kişi,) kaza nedeniyle maddi veya manevi destekten yoksun kalma tazminatı talep etme hakkına sahiptirler.

Manevi tazminat nedir ve kimler manevi tazminat alabilir?

Ölümlü trafik kazalarında manevi tazminat talep edebilecek kişiler kaza sonucu vefat eden kazazedenin ruhsal bütünlüğü zarar gören ve bakmakla yükümlü olduğu kişilerdir.

Meydana gelen trafik kazası neticesinde manevi tazminat; kazaya neden olan araç sürücüsünden, araç sahibinden ve/veya aracın işleteninden talep edilebilecektir.

Ölümlü trafik kazalarında zamanaşımı kaç yıldır?

Ölüm trafik kazası tazminat davalarında zamanaşımı süresi 15(on beş) yıldır.